Bardzo często w budownictwie wielorodzinnym balkon staje się namiastką ogrodu. Może być także miejscem rekreacji i spotkań zwłaszcza w okresie lata. Co więcej mieszkania z balkonem są dużo chętniej kupowane.
Nowoczesny balkon w wielorodzinnym domu
Także w przypadku domów jednorodzinnych balkony są doskonałym rozwiązaniem, zwłaszcza w miejskich warunkach, przy stosunkowo niedużej działce. Należy jednak budowę balkonu rozstrzygnąć już na etapie realizowania projektu domu.
Co ciekawe balkon nie jest wybierany w przypadku domów pasywnych, a także energooszczędnych. Wynika to z faktu, że balkon jest newralgicznym miejscem konstrukcji domu, a ponadto uniemożliwia eliminację istniejących mostków termicznych. Wynika to oczywiście z braku ciągłości termoizolacji w przypadku ściany zewnętrznej. Połączenie płyty balkonowej ze stropem jest miejscem ucieczki ciepła z pomieszczeń. Bardzo popularne obecnie są balkony drewniane, zwłaszcza w przypadku domów o drewnianej konstrukcji. Jednak balkon drewniany można stosować również w domu murowanym. Jest to o tyle korzystne, że drewno wyróżnia się najniższym współczynnikiem przenikania ciepła. Pozwoli zatem zachować oszczędności energii. Nawierzchnia z desek mocowana jest do przedłużanych belek stropowych, które muszą zostać wysunięte poza podstawowy obrys bryły budynku. Konstrukcję można oprzeć również na słupach oraz połączyć punktowo ze ścianą zewnętrzną. Jest to lekkie oraz proste rozwiązanie konstrukcyjne, które charakteryzuje się łatwą konserwacją.
Można wykorzystać także balkon żelbetowy na słupach, który jest konstrukcją samonośną, opartą na czterech słupach. Konieczne jest jednak wówczas wykonanie odpowiedniego fundamentu, na którym stanie płyta żelbetowa.